Producenci
Promocje
Worek na pamiątki chrztu świętego 26 x 23 cm - Unikat handmade
Worek na pamiątki chrztu świętego 26 x 23 cm - Unikat handmade

49,00 zł

Cena regularna: 49,00 zł

Najniższa cena: 55,00 zł
szt.
Profitka - Unikat handmade
Profitka - Unikat handmade

69,99 zł

Cena regularna: 83,58 zł

Najniższa cena: 69,99 zł
szt.
Paczkomaty InPost
Paczkomaty InPost

Wizyta duszpasterska – jak przebiega i jak się do niej przygotować?

0
Wizyta duszpasterska – jak przebiega i jak się do niej przygotować?

Wizyta duszpasterska – jak przebiega i jak się do niej przygotować?

Coroczne odwiedziny kolędowe księży w domach swoich parafian to zwyczaj, który sięga kilku wieków wstecz. Co do zasady jest to okazja do wspólnej modlitwy, bardziej osobistej rozmowy, a może nawet porady ze strony duszpasterza dotyczącej życia duchowego czy praktyki religijnej. Wizyta duszpasterska wiąże się również z poświęceniem odwiedzanych domów. Warto wcześniej przygotować się do odwiedzin również od strony obrzędowej. Jakie akcesoria będą przydatne?

Znaczenie wizyty duszpasterskiej

Według Kościoła okołoświąteczne odwiedziny parafian w ich domach to nie tylko błogosławieństwo, ale budowanie indywidualnej relacji z kapłanem. Właśnie dlatego wizycie zwykle towarzyszy atmosfera serdeczności i otwartości. To okazja do tego, by przełamać anonimowość, pomówić o kwestiach związanych z wiarą czy życiem religijnym. To ważne również ze względu na fakt, że codzienne obowiązki nie zawsze pozwalają na taką nieskrępowaną rozmowę z kapłanem i uzyskanie od niego porady.

Wizyta duszpasterska ma szczególne znaczenie dla osób chorych lub sędziwych, które większość czasu spędzają w domu i mają trudności z dotarciem do kościoła. Dla nich osobiste spotkanie z księdzem to wydarzenie, na które czekają niemal przez cały rok.

Taka okoliczność wymaga odpowiedniego przygotowania się zarówno w wymiarze duchowym, jak i materialnym. Przede wszystkim zadbaj o to, aby wszyscy domownicy byli obecni w zaplanowanym terminie – oczywiście na ile to możliwe. Wraz z proboszczem czy wikarym parafii do domu przychodzi także Chrystus ze swoim błogosławieństwem, więc dla osób wierzących jest to wyjątkowo uroczysta chwila, którą warto przeżyć w gronie najbliższych.

Wizyta duszpasterska a prawo kanoniczne

Realizowanie kolędy jest tak naprawdę obowiązkiem proboszczów. Odpowiednie regulacje znajdują się w Kodeksie Prawa Kanonicznego w 529 § 111. Proboszcz lub wikariusze w jego imieniu powinni osobiście poznawać parafian, wspierać w trudach, a także pomagać w realizowaniu swojego powołania, np. w małżeństwie. Według nauki Kościoła relacja między duszpasterzem a wiernymi ma charakter nie tylko instytucjonalny, ale przede wszystkim emocjonalny i duchowy.

Biorąc przykład z Chrystusa, proboszcz powinien troszczyć się o parafian, aktywnie uczestniczyć w ich życiu, ale również korygować światopogląd tych, którzy odwracają się od wiary. Jego zadaniem jest także naturalna zachęta do propagowania wartości chrześcijańskich w rodzinach. Wizyta duszpasterska jest ku temu doskonałą okazją.

Odpowiednie przygotowanie do odwiedzin kolędowych

Przygotowanie domu na wizytę duszpasterską może wyglądać różnie w zależności od regionu. Istnieje jednak lista akcesoriów religijnych, które tworzą stały zestaw przydatny podczas kolędowych odwiedzin.

Są to m.in.:

Dobrym rozwiązaniem są także gotowe komplety kolędowe, które zawierają przeważnie krzyż i dwa lichtarze na świece. W naszej ofercie można znaleźć zestawy wykonane z:

  • metalu;
  • stali nierdzewnej;
  • mosiądzu;
  • drewna.

Trwałość tych materiałów sprawia, że raz zakupiony zestaw posłuży ci przez wiele lat. Zapakowany w eleganckie pudełko nie będzie niszczał przez cały rok. Wystarczy, że tuż przed wizytą duszpasterską wyciągniesz go i odpowiednio zaaranżujesz na stole.

Zestaw kolędowy 2 - stal nierdzewna/mosiądz

Zestaw kolędowy 2 - stal nierdzewna/mosiądz

Wygląd stołu na wizytę duszpasterza

Ustawienie poszczególnych elementów wystroju nie może być przypadkowe. Dwie świecie zawsze powinny być umieszczone za pojemnikiem lub naczyniem na wodę święconą i kropidłem. Można je zatem ustawić w równej linii z krzyżem. Ma to znaczenie czysto praktyczne. Podczas spotkania ksiądz powinien mieć swobodny dostęp do tych dwóch akcesoriów. Najczęściej duszpasterz przynosi ze sobą modlitewnik, dlatego warto zostawić na niego miejsce na stole.

Zastanawiasz się, skąd wziąć wodę święconą na kolędę? Możesz wcześniej przynieść ją z zakrystii kościoła. Jeśli nie masz takiej możliwości, możesz przygotować wodę, którą ksiądz poświęci podczas odwiedzin – musisz go jednak o tym uprzedzić!

Jak przebiega kolęda?

Po wejściu do domu czy mieszkania ksiądz wita się z domownikami słowami „Pokój temu domowi”, zaś wierni odpowiadają „ I wszystkim jego mieszkańcom”. Po tej wymianie duszpasterz zapraszany jest do pomieszczenia, w którym znajduje się przygotowany do wspólnej modlitwy stół. Przy zapalonych świecach wszyscy obecni podczas kolędy odmawiają modlitwę „Ojcze Nasz”. Następnym etapem jest błogosławieństwo domu, a na końcu swobodna rozmowa księdza z rodziną.

Zgodnie z tradycją w domach po wizycie duszpasterskiej na drzwiach wypisuje się kredą hasło „C+M+B” oraz rok kolędy. Ta praktyka ma wymiar symboliczny – litery stanowią skrót od łacińskiego wyrażenia „Christus Mansionem Benedicat”, co znaczy „Chrystus Mieszkanie Błogosławi”. Jest to zatem swoista pamiątka odwiedzin kolędowych, która przypomina o ich znaczeniu przez cały nadchodzący rok.

Choć aspekty duchowe mają tutaj największe znaczenie, materialne przygotowanie do kolędy nie powinno schodzić na drugi plan. Odpowiednie akcesoria religijne to nie tylko wielowiekowa tradycja. Spełniają one istotną funkcję – pomagają w stworzeniu nastroju skupienia potrzebnego do wspólnej modlitwy i błogosławieństwa domu. Warto zdecydować się na trwałe i solidne przedmioty, które posłużą ci podczas wielu odwiedzin kolędowych.

Komentarze do wpisu (0)

Kategorie blogowe
Na jakie tematy szukasz porad i wskazówek? Poniżej znajdziesz kategorie z najważniejszymi zagadnieniami.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl